Start Filtrering på klubb, klasser mm Textograf.com

SM-poängtabellen i friidrott

Sammanställd av Jonas Hedman, jonas.hedman@textograf.com

Direktlänk till SM-poängtabellen: 2016, 2015, 2014 , 2013 (extern länk)

SM-poängtabellen bygger på poäng för de sex främsta i alla friidrottsgrenar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Om det är färre än 6 tävlande/resultat i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så har endast de med placeringar i finalen fått poäng.

Välj år

SM-poängtabellen 2015

PlacKlubbpoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Ullevi FK650.3373.5110.331456963.5392827031145333931103183.839911
2Hässelby SK62892145816951842173533640252388237131011
3Malmö AI580.56410015838654671314.5975402322851641077
4Spårvägens FK346.51938021211112.57116162052273121416
5Örgryte IS339.56141191662.527321249202212171948102563
6Hammarby IF327482348858414472313341218184871451
7Sävedalens AIK3262134613124741647991718134855222
8IFK Växjö281.511.51815932126692196918914174029.5112
9Huddinge AIS280651428199191411728.51154.5148123479435
10Täby IS258329710313694213228131593732121
11IF Göta Karlstad2461846149933184720161415973164332
12Mölndals AIK236.516192540325113.5346144153371
13KFUM Örebro214.5283719323027441113.5615113265172
14IFK Lidingö206.53559201935.5151310151281452758431
15Upsala IF18311531392319231121099842116
16Västerås FK1677321082221381171121013253923
17Turebergs FK14432141821461918484951846222
18IFK Tumba14218147524118610241812
19Gefle IF1252011152021104123727163123
20Eskilstuna FI1246013131221510341760621
21IFK Helsingborg1153323492523619386173
22Göteborgs KIK104415550.5209.54461441
23Falu IK10315121773635176531461
24Högby IF101611312312954913137
25IK Ymer88.51021288.521191728313102
26IFK Märsta841107363413
27Linköpings GIF76843292125331181
28Hälle IF712232143342954142
29Tjalve IF Norrköping7031411141423334101721
30Motala AIF66.521372519.541611
31Östersunds GIF6557825411
32Umedalens IF611714246426
Hellas FK6110178141382327101
34Öresund FK5825592262742172
35IK Orient5717114124639144981
36Trollhättan FIK555113813249
37FIK Färjestaden5412513227
38Habo FIF-04524661146
39KA 2 IF4911252121714271
40Trångsvikens IF485194416332851
41IK Stål473443328
42Brattås CK452011143227
43Athletics 24Seven SK447191851172631
44Lidköpings IS43533412355
45IK Lerum FI42523275426
46Råby-Rekarne FI41271012102572
47Wärnamo SK40.833.33184.510522153.33
48IK Hakarpspojkarna40.5117135.543361
49Kalmar SK38105419178
50Falköpings FIK3712254116
51IF Hagen36.522410.5235
52Hovslätts IK36.330.334553192240.33
53IF Kville3558224155
54SK Bore34337183213
55Sundsvalls FI293711811133
56IFK Lund28764213511131311
57Södertälje IF264516123541
58Ärla IF2328761122
Mälarhöjdens IK232211214
Strömstad LK232123142131
61IK Akele226115112461
Hässleholms AIS22147133142
63Kvarnsvedens GoIF21863433
Stora Skedvi IK212122
Varbergs GIF214151112341
66IFK Umeå205324518
Tranås AIF20310722
Skellefteå AIK20434722241
Danderyds SK2012107221
70Fredrikshofs FI1939722121
Kils AIK19775213
72Bollnäs FIK181531121511
Tierps IF1829252132
Piteå IF18926111
IFK Kristinehamn1815311
IK Wilske1818213
77Väsby IK1717213
78Enhörna IF16971113911
Ljungby FIK167922
Bromma IF16682
FK Studenterna16881121611
82Klippans FK15132123
F Gotländsk FI15132112
84Istrums SK145414123
Trollhättans IF1414112
Riviera FI1414213
Enköpings AI1459112
88Timrå AIF13353211
IK Norrköping FI13103
F Stenungsunds FI137611271
91Tanums IF121233
Dals Södra FFI121111121
Strands IF12111112
IFK Göteborg12354113
Finspångs AIK12391123
96Åhus FIK11.580.5311
97Sollefteå GIF1111112
Söderhamns IF1116411
99Laholms IF101022
Dala-Järna IK101011
Falkenbergs IK102224
Glanshammars IF1014511
Bohus IF101022
IF Udd1016311
IFK Sunne1037113
Sundbybergs IK1028112
107F Bålsta IK97111171
IK Hinden94511
FIF Gnistan92711
Set Sail IF9911
Strömstads IF99112
112Hulåns IF8811
Järvsö IF8332
IK Westmannia8811
Nedre Soppero IK826112
Nyköpings BIS83511
117Åsarna IK7711
Eksjö Södra IK7711
Hanvikens SK74311
Örebro AIK7257
Karlskoga FI711511
Team Esplanad771171
Villstad GIF725112
Kongahälla AIK7711
UF Contact7711
KFUM Arvika7711
IF Castor7711
Björnstorps IF771171
129Säffle FIK6611
130IFK Halmstad532
IFK Mora5141
IFK Trelleborg51221
Katrineholms SK5511
134Rydö ASK4411
Kyrkhults SK4411
Lomma FIK44
Rånäs 4H441141
Västerviks IF4411
Örbyhus IF4411
Valbo AIF4411
IF Rigor4411
142Tväråselets AIF33
Ängelholms IF33
Alvesta FI333
Bottnaryds IF33
Team Ultrasweden LK333
Västerås LK333
Iggesunds SK33
Åkersberga SK33
Eslövs AI33
151IFK Sala22
Lidköpings VSK22
Hällefors LK22
Djurmo Sifferbo IF22
Leksands FIK22
Ulricehamns FK22
IF Hallby SOK22
Runacademy IF222
SK Graal22
Brännans FF22
161IF Linnéa111
Mariestads AIF11
IK Trasten111
Österhaninge IF11
Angereds IS111
Tyresö FK111
167Haparanda SKT0.50.5